دل‌نوشته‌ها و یادداشت‌های یک روزنامه‌نگار

هر چند انتخابات ریاست جمهوری دهم و فتنه پس از آن در سال 88 رخ داد و کشور در همان سال شاهد حوادث تلخ و شیرین گوناگون در این باره بود اما ادامه این جریان، تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی و هشدارهای ایشان نسبت به این واقعه، حاکی از اهمیت روشنگری درباره فتنه دارد. حضرت آیت الله خامنه ای در بیشتر بیاناتشان در سال 89 از فتنه ای سخن گفتند که به تعبیر معظم‌له به دنبال حذف جمهوری اسلامی، تغییر نظام و تسخیر ایران بود و البته با پایداری و هوشیاری ملت موجب «واکسینه شدن کشور و مردم در مقابل میکروب های سیاسی و اجتماعی» شد.

سال 89 از سوی حضرت آیت الله خامنه ای سال «همت مضاعف و کار مضاعف» نامیده شد، ایشان از همه مردم و مسئولان خواستار همت و کار مضاعف در بخش های مختلف شدند و افزودند: «شعارهای هر سال، نمايشی و تشريفاتی نيست و طبعاً همه مشكلات را هم حل نمی‌كند بلكه انگشت اشاره‌ای است كه راه و روش را نشان می‌دهد كه امسال نيز با توجه به اهداف بلندتر ملت و كشور، بايد همتی برتر فراهم آورد و كارهای بيشتر و جدی‌تر انجام داد». معظم له همچنين تجلی رشد و آگاهی ملت را در حوادث 8 ماهه 22 خرداد تا 22 بهمن سال 88، آغاز فصل تازه‌ای در بصيرت ملت خواندند و فرمودند: اين فصل پرافتخار و پرعبرت، زمينه بسيار مهمی است كه بايد براساس آن و با همت مضاعف و كار مضاعف حركت كرد. (اول فروردین 89 در اجتماع بزرگ زائران حرم رضوی)

روشنگری و تبیین

رهبر معظم انقلاب اسلامی در خلال سخنرانی های مختلف خود به مناسبت های گوناگون، ابعاد مختلف فتنه 88 را برای مردم تبیین کرده و بر بصیرت افزایی ملی تاکید کردند. نکته قابل توجه در بیانات ایشان، تاکید بر منشا خارجی فتنه و هدف آن، پاسخ به زیاده خواهی های بیگانگان، تجلیل از هوشیاری ملت و وفاداری آنان به نظام بویژه در 9 دی و 22 بهمن سال فتنه است.

ایشان در اولین روز سال در مشهد مقدس، اسلاميت و جمهوريت نظام را تفكيك‌ناپذير خواندند و درباره حوادث پس از انتخابات افزودند: بنده كسی را متهم نمی‌كنم اما هندسه‌ كار دشمن را می‌شناسم و تشخيص می‌دهم، همچنانكه ذهن مردم و تحليلگران مستقل، صادق و تيزبين نيز با تأمل در شكل و روند اين حوادث، آن را به عوامل خارجی منتسب كردند... وقتی مستكبران از يك كشور ناراضی هستند منتظر فرصت انتخابات می‌مانند تا در صورت پيروز شدن افرادی كه مورد نظر آنها نيستند با كشاندن عده‌ای به خيابانها، اوضاع را برهم بزنند و حتی در صورت لزوم با ايجاد اغتشاش و آشوب، نتيجه قانونی انتخابات را با خشونت تغيير دهند. (همان)

رهبر انقلاب در جایی دیگر با تاكید بر اینكه صحنه گردانان اصلی فتنه سال 88 در طراحی پیچیده خود به دنبال تسخیر ایران بودند، می فرمایند: در این میان عوامل فتنه كه اكثر آنها ندانسته وارد این ماجرا شده بودند، بدون آنكه خود متوجه باشند، در جهت اهداف طراحان اصلی حركت می كردند و این موضوع نیازمند تحلیل های دقیق روان شناختی است كه چگونه عده ای، ندانسته به دشمن كمك كردند.(12 آبان در دیدار دانش آموزان)

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین چهارم آبان در دیدار دانشجویان قمی برنامه ریزی بلندمدت جبهه دشمنان اسلام و انقلاب را واقعیتی انكارناپذیر خواندند و خاطرنشان كردند: شواهد و قرائن فراوان اثبات می كند كه حوادثی كه گاه در كشور رخ می دهد از جمله حوادث سال 78 و فتنه 88، از نتایج برنامه ریزیهای میان مدت و بلندمدت دشمن است. ایشان، قضایای سال گذشته را تجدید حیاتی برای برنامه های دشمن دانستند و افزودند: البته آنها سعی كردند كه در فتنه سال 88 با ملاحظه همه جوانب، اقدام كنند اما به فضل خدا شكست خوردند.

معظم له همچنین عوامل اصلی فتنه سال 88 را طراحان خارجی دانستند و خاطرنشان كردند: كسانی را كه مردم به آنها سران فتنه می گویند، در واقع بازیچه طراحان اصلی بودند و دشمن آنها را به وسط صحنه هل داده بود كه البته آنها نیز باید راه خود را از دشمن جدا می كردند كه این كار را انجام ندادند و مرتكب گناه شدند... عامل اصلی، دیگرانی بودند كه طراحی كرده بودند و در طراحی و محاسبات خود به دنبال حذف جمهوری اسلامی و تغییر نظام بودند... طراحی اصلی دشمنان، این بود كه جمهوری اسلامی و حقیقت و شعار دین از جامعه ایران برچیده شود... صحنه گردانان اصلی، حالت دیگری را نیز طراحی كرده بودند كه اگر به نتیجه مطلوب خود نرسند، كشور را به آشوب بكشانند و با تقلید از انقلاب اسلامی و بوجود آوردن كاریكاتوری از آن، به اهداف خود برسند... با لطف و عنایت خداوند متعال، مردم، بیدار و وارد صحنه شدند وتوانستند توطئه ای عظیم را خنثی كنند.(19 دی در دیدار مردم قم)

دست قدرت الهی در هشت ماه جنگ نرم

مقاومت ملت ایران در برابر فتنه گران مدرن سال 88 چنان بود که بارها تجلیل مقتدایشان را سبب شد. حضرت آیت الله خامنه ای بارها از هوشیاری و بصیرت ایرانیان در سال فتنه و در برابر فتنه قدردانی کرده، آن را دست قدرت الهی دانسته و این هشت ماه جنگ نرم را با هشت سال جنگ تحمیلی مقایسه کردند. ایشان می فرمایند: ملت ایران همانگونه كه در طول 8 سال جنگ تحمیلی با ابتكار، شجاعت و فداكاری در میدان حاضر شد و دشمن را شكست داد، در هشت ماه جنگ نرم نیز با همت، بصیرت، و هوشیاری در همه صحنه ها حاضر شد و حقیقتاً از خود مهارت نشان داد... آنچه كه اتفاق افتاد، دست قدرت الهی بود كه دلهای مردم را به سمت خود جلب و به سوی راه صحیح هدایت كرد... نهم دی ماه سال گذشته یكی از موارد جلب رحمت الهی بود و مردم به بركت یاد حضرت سیدالشهدا علیه السلام به صحنه آمدند و بساط فتنه گران را برچیدند.(هشتم دی ماه در دیدار مردم گیلان)

رهبر انقلاب همچنین فتنه سال 88 را نمونه دیگری از ایستادگی مردم بر اصول و ارزشهای اسلام و انقلاب خواندند و افزودند: در آن فتنه حتی كسانی كه به فردی غیر از فرد منتخب رأی داده بودند، بعد از افتادن نقاب از چهره فتنه‌گران، آنها هم بر سر اصول و ارزشها ایستادند و دیدیم كه در 9 دی و 22 بهمن همه به خیابانها آمدند و مشخص شد كه فتنه‌گران، اقلیتی معدود هستند.(25 شهریور در دیار اعضای مجلس خبرگان)

حضرت آيت‌الله خامنه‌ای، در جایی دیگر تجلی رشد و آگاهی ملت را در حوادث 8 ماهه 22 خرداد تا 22 بهمن سال 88، آغاز فصل تازه‌ای در بصيرت ملت خواندند و با اشاره به پيروزی ملت در آزمون بزرگ و مهم حوادث پس از انتخابات، افزودند: تلاش برای تغيير نتيجه انتخابات بروز خشونت و اغتشاش، خلاف شرع و قانون بود و پيروزی هوشمندانه ملت در اين حوادث، عبرت و درسهای فراوانی در برداشت... در روز انتخابات، مردم به دو گروه 14 ميليونی و 24 ميليونی تقسيم شدند و هركس به فرد مورد نظر خود رأی داد اما اين دو گروه پس از مدتی نه چندان طولانی و هنگامي كه نقشه بيگانگان را ديدند با هم يكی شدند و همه ملت، بيدار و يكپارچه در مقابل دشمنان، شورشگران و اغتشاشگران ايستادند... حضور متحد و پربصيرت ملت در حماسه 9 دی و 22 بهمن قوی‌ترين و آخرين ضربه ملت به بيگانگان بود. (اول فروردین در اجتماع زائران حرم رضوی)

عبور سرافرازانه از فتنه

عبور سرافرازانه ملت ایران از فتنه 88، مصداق مشخصی بود كه رهبر انقلاب اسلامی در بحث فلسفه امتحانات الهی به آن اشاره كرده اند: معنای توفیق ملت ایران در عبور از این فتنه، در آشكار شدن قدرت این ملت خلاصه نمی شود بلكه معنای اصلی عبور قدرتمندانه مردم از امتحان و محنت سال گذشته، این است كه ملت ایران، با تكیه بر ایمان، بصیرت، موقع شناسی، درك ضروریات زمان و انجام دادن اقدامات لازم، به مرحله جدیدی از حیات خود رسید، و برای رسیدن به مقصود نهایی، توان تازه ای یافت.(26 آبان در دیدار مردم اصفهان)

تمرد از قانون مدعیان تقلب

رافت رهبر انقلاب نسبت به سران و عاملان داخلی فتنه 88 بر کسی پوشیده نیست. ایشان در خطبه های تاریخی نیمه بهمن ماه پایتخت فتنه سال 88 را آخرين نمايشنامه دشمنان برای استحاله انقلاب خواندند و خاطرنشان كردند: در آن فتنه، طراح و نقشه كش و مدير در بيرون از مرزها بوده و هست و عده ای بخاطر حب به نفس و حب به مقام اسير توطئه آنها شدند و دانسته يا ندانسته با آنها همكاری كردند.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین در دیدار دانشجویان قم با اشاره به بی بصیرتی عده ای در حوادث پس از انتخابات عظیم سال گذشته ریاست جمهوری افزودند: عده ای بر اثر بی بصیرتی و به اشتباه، ادعای تقلب را مطرح كردند، طبیعی است كه مدعیان این ماجرا باید دلیل می آوردند و پس از ارائه دلیل از راهی كه قانون مشخص كرده، مسئله را شكایت و پیگیری می كردند تا پس از بازرسی و بازبینی، حقیقت مشخص شود اما مدعیان تقلب، این راه قانونی و مشخص را طی نكردند با وجودی كه در آن زمان، مدت قانونی شكایات را تمدید كردیم و تأكید شد كه آرای مردم در مقابل چشمان نمایندگان نامزدهای معترض، بازبینی شود اما آنها این شیوه قانونی را قبول نكردند و مشخص شد كه از قانون تمرد می كنند.

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع 110 هزار نفری بسیجیان نیز هواهای نفسانی را مهمترین موانع بصیرت دانستند و با اشاره به عملكرد برخی در فتنه طراحی شده و پیچیده سال 88 افزودند: در آن حوادث، فتنه گرانی برای دست یافتن به قدرت، مصلحت كشور را نادیده گرفتند و به حقانیت روشن یك راه، پشت كردند، به گونه ای كه دشمنان درجه یك ملت از اقدامات آنان به هیجان و شوق آمدند و از آنان حمایت كردند اما عده ای این حقایق روشن را ندیدند و نمی بینند، البته برخی هم با وجود اینكه این حقایق را درك و فهم می كنند اما به علت ظلمت دل و هواهای نفسانی، حاضر نیستند به این فهم خود، ترتیب اثر دهند.

پرهيز از بد اخلاقي

مقام معظم رهبري 19 اسفندماه امسال در ديدار اعضاي مجلس خبرگان در بياناتي مهم خواستار پرهيز جدي از بداخلاقي و اهانت به ويژه در فضاي رسانه اي كشور شدند. حضرت آيت الله خامنه اي در اين باره تاكيد كردند: فضاي اهانت و هتك حرمت، مخالف اسلام، خلاف شرع و خلاف عقل سياسي است و موجب خشم خداوند مي شود. ايشان، انتقاد، مخالفت و "بيان صريح و شجاعانه عقايد" را بدون اشكال برشمردند اما افزودند: همة اين مسائل بايد بدور از "هتك حرمت و اهانت و فحاشي"، بيان شود تا اعصاب جامعه و آرامش مردم را بر هم نزند و همه در اين زمينه مسئولند. رهبر انقلاب اسلامي در سخناني صريح به همه بويژه جوانان افزودند: پيام من به همه كساني كه حرف مي زنند و يا در مطبوعات، وبلاگ ها و محيط هاي ديگر مي نويسند اين است كه مخالفت كردن، رد كردن و محكوم كردن يك فكر سياسي و ديني يك چيز است و ابتلاي به رفتار غير اخلاقي و دشنام و هتك حرمت چيز ديگر. من اين مسائل غير اخلاقي را قاطعانه و بطور كامل رد مي كنم و نبايد انجام شود. حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به يك اشتباه فاحش و تصور كاملاً غلط افزودند: برخي جوانان با اخلاص، مؤمن و خوب، متأسفانه تصور ميكنند اينگونه اقدامات وظيفه است اما اين رفتارها، دقيقاً خلاف و عكس وظيفه است. ايشان در همين زمينه، توجه به نفوذيها و دخالتهاي دشمنان را نيز ضروري دانستند و افزودند: همانگونه كه امام نيز مي فرمود: گاهي نفوذي ها وارد اجتماعات اشخاص مؤمن و مخلص مي شوند و آنها را به حركتي انحرافي مي كشانند كه از اين هم، نبايد غفلت كرد. رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر پرهيز از غفلتهاي ناشي از احساساتي شدن افزودند: از همه، بخصوص جوانان عزيز مي خواهم كه نگذارند فضاي غيبت، تهمت، هتاكي و شكسته شدن حريم ها ادامه پيدا كند كه اگر ادامه يابد مانند يك بيماري به همه چيز سرايت مي كند. حضرت آيت الله خامنه اي در همين زمينه، به برخي رفتارهاي غير اخلاقي در بعضي نماز جمعه ها يا محيط هاي درس اشاره و تأكيد كردند: اين رفتارها، غلط اندر غلط است. رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: "رفتارهاي غير اخلاقي و توهين آميز، مخالف مصلحت انقلاب و كشور است، موجب  اختلاف و دو دستگي مي شود و به شكوه و عظمت نظام اسلامي ضربه مي زند و به جوانان نصيحت مي كنم كاملاً از آن خودداري كنند".

غدیر قم

هنوز خورشید 27 مهرماه سال 89 طلوع نکرده بود که از چند کیلومتر مانده به ابتدای شهر خون و قیام، سیل خروشان اهالی قم به انتظار ولی امر خود ایستاده بودند. 27 مهرماه 89 را باید نقطه عطفی در تاریخ قم به شمار آورد. روزی که همه قم برای استقبال از مقتدای خود بپا خواست تا یک بار دیگر حماسه ای از جنس 15 خرداد 42 در تاریخ مذهبی ترین شهر ایران ثبت شود. سفر پربرکت رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان قم با استقبال شگرف مردمان این استان روبرو گردید بطوری که در اولین روز سفر ایشان، صف چند کیلومتری استقبال از نائب امام عصر(عج) تشکیل شد و طی مسیر پنج کیلومتری استقبال، بیش از 80 دقیقه طی شد. حضرت آیت الله خامنه ای در اقامت 10 روزه خود در قم با اقشار مختلف مردم، طلاب، اساتید و حوزویان، علما و مراجع، بسیجیان، دانشجویان، مسئولان و خانواده های شهدا و ایثارگران این استان دیدار کردند. ایشان در این سفر خواستار تهیه نظام جامع آموزش، پژوهش و تبلیغ حوزه و تدوین چشم انداز و برنامه های راهبردی آن شدند. رهبر انقلاب همچنین فقه را ستون فقرات حوزه خواندند و خواستار تربیت متخصص در رشته هایی نظیر تفسیر، فنون تبلیغ و علوم انسانی شدند و با استقبال از شیوه های نو در آموزش و تولید علم بر پرهیز از تضعیف شورای عالی و مدیریت حوزه و جامعه مدرسین حوزه علمیه تاکید کردند. به باور کارشناسان و تحلیلگران، سفر ولی امر مسلمین به قم، خنثی گر توطئه ها علیه نظام اسلامی، نمایشی حماسی و تاریخی از پیوند ملت و ولایت و پاسخی کوبنده به شبهه افکنان و اختلاف انگیزان بود تا آنجا که رهبر انقلاب نیز در این باره فرمودند: مردم قم با حضور با شكوه و پرشور خود پاسخی قاطعانه به طراحی ها و تبلیغات دشمن دادند و بیداری و عمق نفوذ ایمان در دلهای خود را به نمایش گذاشتند.

دعوت به وحدت، پرهیز از اختلاف و بدبینی

 از جمله دغدعه های جدی رهبر معظم انقلاب که در سال 89 نیز تداوم یافت، تحقق وحدت عملی بویژه در میان مسئولان بوده است. ایشان در دیدار اعضای مجلس خبرگان خواستار تقویت روحیه امید در مردم و پرهیز از دمیدن فضای بدبینی به مسئولان شدند و فرمودند: وحدت فقط به معنای صحبت كردن درباره آن نیست بلكه این وحدت باید به صورت عملی در جامعه محقق شود معنای وحدت این است كه مشتركات را تقویت و در مقابل چشم مردم برجسته كنیم نه اینكه سایه برخی دلخوری‌های شخصی از برخی افراد بر تمام رفتار انسان حاكم شود و به جای طرح مسائل اصلی و مشتركات، موضوعات فرعی و خلاف مصالح كشور را مطرح كند.

حضرت آیت الله خامنه ای در جایی دیگر منظور خود از تأكید بر وحدت را «اتحاد بر مبنای اصول» خواندند و خاطرنشان كردند: بر این مبنا، با هركسی به همان اندازه كه اصول را قبول دارد متصل و متحدیم و هركسی اصول را قبول ندارد طبعاً از این دایره وحدت خارج است. ایشان همچنین در پاسخ به سؤالی در زمینه مواضع رسمی و غیررسمی رهبری تأكید كردند: مبادا كسی تصور كند كه رهبری برخلاف آنچه به عنوان نظر رسمی مطرح می كند، مواضع دیگری دارد كه به برخی خواص می گوید چرا كه این تصور مطلقاً درست نیست و اگر كسی چنین نسبتی بدهد گناه كبیره كرده است. مقام معظم رهبری با انتقاد از اقدام مسئولان در علنی كردن اختلافات افزودند: در این باره تذكر جدی داده شده است.(31 مرداد در دیدار دانشجویان)

رهبر معظم انقلاب اسلامی در فروردین ماه امسال نیز در دیدارهای جداگانه با مسئولان ارشد نظام با تأكید بر لزوم حفظ وحدت و یكپارچگی مسئولان در حركت رو به جلوی كشور، مسئولان به ویژه مسئولان سه قوه را به حفظ یكپارچگی و هماهنگی در اتخاذ تصمیم های بزرگ توصیه و تاکید كردند: مسئولان كشور در بخشهای مختلف، توجه خود را بر پیشبرد اهداف اصلی نظام و خدمت رسانی به مردم متمركز كنند. ایشان همچنین فرمودند: منظور از یكپارچگی مسئولان، چشم پوشی از اختلاف سلیقه ها و نظرها نیست زیرا اختلاف سلیقه ها و بحث های علمی و كارشناسی موجب پیشرفت كارها خواهد شد ولی این اختلاف دیدگاهها نباید باعث توقف حركت كشور و یا جدا شدن مسیر حركت افراد شود... دولت به عنوان دستگاه اجرایی در وسط میدان كارهای اجرایی است و همه باید ضمن اینكه مصالح را در نظر می گیرند، با كمك به دولت، تسهیلات اجرا را فراهم كنند تا كارها پیش برود.

همچنین ایشان 19 بهمن در دیدار کارکنان نیروی هوایی ارتش خاطرنشان كردند: اختلاف و تفرقه ميان آحاد مردم، ميان مسئولان و بخشهاي گوناگون نظام، و ميان نظام و مردم، اهداف اصلي دشمن براي بر هم زدن انسجام موجود در كشور است كه بايد با همه اشكال آن مقابله كرد كه تنها راه مقابله نيز حفظ و تقويت بصيرت، و در نظر گرفتن اهميت و حساسيت جايگاه كنوني ملت ايران است.

حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم همكاری صمیمانه دولت و مجلس را وظیفه بسیار مهم و فراتر از جهت گیریها و خطوط سیاسی دانستند و افزودند: حدود و وظایف مجلس و دولت در قانون مشخص شده است، اگرچه برخی از این حدود هم در قانون مبهم و غیرمشخص است كه باید برطرف شوند اما نیاز امروز كشور همكاری دولت و مجلس است... نباید در دولت هیچگونه انگیزه نافرمانی از مجلس بوجود آید و در مجلس نیز نباید مطلقاً انگیزه معطل كردن دولت وجود داشته باشد... این سخن كه دولت باید به قانون عمل كند، سخن درستی است اما از آن طرف هم قانونگذار باید نقش و شرایط مدیران اجرایی را نیز در نظر بگیرد، زیرا دولت، عنصر وسط میدان است و كار او باید تسهیل شود. ایشان درخصوص بررسی برنامه پنجم توسعه در مجلس شورای اسلامی نیز، خاطرنشان كردند: برنامه پنجم بسیار مهم است و در بررسی آن باید بگونه ای عمل شود كه مصوبه مجلس اصلاح و تكمیل لایحه ی دولت باشد نه تبدیل آن به یك چیز دیگر.

تجلیل از خدمات دولت

ستودن خدمات دولتمردان یک فصل مفصل مواضع و بیانات ولی امر مسلمین در سال 89 بود. دولت احمدی نژاد به پاس زنده نگه داشتن شعارهای انقلاب، بارها مدال تایید از رهبر انقلاب گرفت. حضرت آیت الله خامنه ای در اولین روزهای سال همت مضاعف و کار مضاعف با حضور در یکی از مراکز بزرگ صنعتی و در جمع مدیران و کارشناسان صنعت و معدن کشور تاکید کردند: دولت كنونی، دولتی فعال، پیگیر، با همت و دلسوز است. ایشان همچنین در دیدار مسئولان بخش های مختلف استان قم خاطرنشان كردند: در سالهای اخیر و در دولتهای نهم و دهم چندین برابر دوره های قبل كار انجام شده است.

معظم له تیرماه امسال نیز در دیدار هزاران نفر از فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمودند: براساس آمار جهانی، شتاب پیشرفت و رشد علمی كشور چند برابر متوسط جهانی است.

در بسیاری از مسائل حق با دولت است

رهبر معظم انقلاب اسلامی شهریورماه امسال نیز در دیدار اعضای هیات دولت احساس افتخار و سربلندی از پایبندی به شعارهای انقلاب را رمز توفیقات دولت خواندند و به رئیس جمهور و هیأت دولت خاطرنشان كردند: مردم نیز به خاطر شعارهایی مانند عدالت طلبی، پایبندی به دین و استكبارستیزی به شما اقبال كرده اند و تلاش كنید كه این جهت گیری‌ها را با شدت و جدیت حفظ كنید. ایشان همچنین با توصیه به هیأت وزیران برای انتقادپذیری بیشتر خاطرنشان كردند: البته در بسیاری از مسائل حق با دولت است اما اعضای دولت باید در همه احوال انتقادپذیری و سعه صدر را در خود نهادینه كنند. مقام معظم رهبری از توفیقات دولت هم سخن گفتند: فتنه 88، ضربه سختی به روند كار و پیشرفت كشور وارد كرد و به دشمن روحیه داد اما ملت و دولت با اعتماد و ایمان و ایستادگی، كارها را پیش بردند و به لطف خداوند، توفیقات خوبی نصیب دولت شد كه این مسئله نیز، نمودی از پایبندی به جهت گیری‌های شهیدان رجایی و باهنر به شمار می رود.

حضرت آیت الله خامنه ای در خطبه های تاریخی نیمه بهمن ماه هم توزيع مناسب امكانات زندگی و فرصتها در سراسر كشور، سفرهای استانی مسئولان، سهام عدالت، مسكن روستايی و هدفمند كردن يارانه ها را از نمونه های مختلف تلاش نظام برای استقرار عدالت اجتماعی برشمردند و خاطرنشان كردند: اگر كار مهم و اساسی هدفمند كردن یارانه ها با همت مسئولان و مردم به خوبی و درستی انجام شود روند استقرار عدالت اجتماعی شتاب بيشتری می گيرد.

جدای از تایید خدمات دولت در عرصه داخلی، ولی امر مسلمین بارها مواضع و جهت گیری های دولت در سیاست خارجی از جمله سفرهای انقلابی رییس جمهور به سازمان ملل و لبنان را ستودند. ایشان اندکی پس از سفر رییس جمهور به نیویورک و سازمان ملل، سفر دکتر احمدی نژاد را پرمغز خواندند(ششم مهرماه در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور) و همچنین در جایی دیگر استقبال پرشور و گسترده ملت لبنان را از رئيس جمهور «ملت ايران»، موضوعی شايسته مطالعه و تحليل خواندند و افزودند: اينگونه حقايق، نشان دهنده جذابيت و عظمت ملت ايران در چشم ديگر ملتهاست.(28 مهرماه در دیدار خانواده های شهدای قم)

حضرت آیت الله خامنه ای بارها ملت ایران را در مقطع کنونی قوی تر، قدرتمندتر و باعظمت تر از سایر ملت ها دانستند. ایشان در سفر تاریخی خود به قم و در دیدار با بسیجیان این استان فرمایشات مهمی در رابطه با خدمات و جهت گیری های دولت بیان کردند: در این تبلیغات تلاش می شود تا فضای اقتصادی كشور، مأیوس كننده و رو به بن بست جلوه داده شود در حالیكه واقعیت برخلاف آن است... برخی افرادی كه در فتنه سال گذشته امتحان خود را دادند، قبل از برگزاری انتخابات، سخن از سالی سخت و تاریك از نظر اقتصادی برای مردم سر می دادند، در حالیكه همه دیدند، سال 88 چنین سالی نبود... این تبلیغات(برای وارونه جلوه دادن واقعیات نظام اسلامی) در سالهای اخیر بیشتر شده است زیرا مسئولان و دولت شعارهای انقلاب را پررنگ تر و جدی تر مطرح می كنند و خط امام (ره) و انقلاب اسلامی و كار برای مردم بسیار برجسته است... در سالهای اخیر مسئولان از جنس مردم هستند ومردم نیز همین احساس را دارند و این موضوع برای مخالفان نظام اسلامی خوشایند نیست... در تبلیغات مخالفان نظام اسلامی و سخنان  برخی اصحاب فتنه گفته می شد، ایران در دنیا ذلیل و بی آبرو شده است در حالیكه امروز آبروی جمهوری اسلامی ایران در میان ملتهای دنیا نه تنها كاهش پیدا نكرده بلكه افزایش هم یافته است... استقبال پرشكوه (مردم لبنان از رییس جمهور ایران) برای رئیس جمهور هیچ كشوری در هیچ جای دنیا اتفاق نخواهد افتاد و موضوع سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به لبنان و استقبالی كه انجام شد، نباید دست كم گرفته شود... اگر دولت، دولتی منقطع از مردم بود و میلیونها جوان با انگیزه از آن حمایت نمی كردند، قطعاً چنین اتفاقی در لبنان روی نمی داد.

معظم له 27 مردادماه در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام زیر سؤال بردن بی دلیل آمارهای ارائه شده از سوی دستگاههای مسئول را مورد انتقاد قرار دادند و خاطرنشان كردند: باید از این گونه كارهایی كه اعتماد مردم را تضعیف می كند خودداری كرد.

رهبر انقلاب در جایی دیگر پیشرفت‌های به دست آمده را نتیجه تلاش‌های مخلصانه، مؤمنانه و خستگی‌ناپذیر مسئولان دانستند و افزودند: نباید به خاطر یك عملكرد در گوشه‌ای، دولت و سایر قوا را در چشم مردم بی‌اعتبار كرد. مطالبی كه برخی افراد می‌گویند، خلاف حق است و این همان كاری است كه دشمن به دنبال آن است... امام خمینی (ره) اصرار داشتند كه به اعتماد مردم به مسئولان خدشه‌ای وارد نشود.(25 شهریور در دیدار اعضای مجلس خبرگان)

حضرت آيت الله خامنه اي همچنين در ديدار اسفندماه خود نيز با اعضاي مجلس خبرگان در نصيحتي به بزرگان، خاطر نشان كردند: مواضع درست، بيان صحيح و پرهيز از تأثيرپذيري از خبرهاي دروغ جزو وظايفي است كه بزرگان بايد به آن كاملاً توجه كنند. ايشان در همين زمينه افزودند برخي افراد، خدمات و تلاشهاي نظام، و زحمات شبانه‌روزي و مخلصانه مسئولان از جمله دولت مردان را با شنيدن يك خبر دروغ، زير سؤال مي برند كه اين رفتار هم خلاف است و بايد از آن پرهيز شود.

اندیشه امام(ره) سکه رایج است

کمتر سخنرانی از رهبر انقلاب اسلامی می توان یافت که ایشان سخنی از بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و راه امام نگفته باشند، امامی که به فرموده ایشان «در انقلاب اسلامی ایران، مهمترین و اصلی‌ترین شاخص، امام و خط امام است كه در رفتار، گفتار و وصیت‌نامه امام بزرگوار(ره) تجلی یافته است». حضرت آیت الله خامنه‌ای در خطبه های تاریخی نماز جمعه پایتخت (که به باشکوه ترین نماز جمعه تاریخ جهان اسلام معروف شد) که همزمان با سالگرد رحلت معمار انقلاب اسلامی در حرم مطهر امام راحل ایراد شد به تبیین خط امام پرداختند: شخصیت و هویت امام نیز به همین مواضع صریح و قاطعانه ایشان است كه دنیا را به لرزه درآورد و ملتها را بیدار كرد ... ما نمی‌توانیم و نباید بخاطر خوش‌آمد برخی افراد یا جریانها، مواضع امام را پنهان و یا كمرنگ كنیم... امام منهای خط امام، امام بی‌هویت است و سلب هویت از امام، خدمت به امام خمینی(ره) نیست... اسلام ناب در اندیشه امام، اسلامِ ظلم‌ستیز، عدالت‌خواه، طرفدار محرومان و حقوق پابرهنگان و مستضعفان است... اگر امریكا، اسرائیل، سلطنت طلبان، منافقان و دیگر مخالفان و معاندان امام، حول محور یك فرد جمع شوند و از او تجلیل و احترام كنند و او ادعا كند كه من در خط امام هستم ، این ادعا پذیرفتنی نیست و نمی تواند واقعیت داشته باشد چرا كه امام بصراحت تاكید می كرد كه اگر دشمنان اسلام از ما تعریف كنند بدانیم كه خیانتكاریم ... اگر شخصی در قبال این تحركاتی كه از اساس با مبانی امام مخالف است(اشاره به كسانی كه در روز جهانی قدس سال 88 بصراحت در مقابل آرمانهای امام موضع گیری كردند و در روز عاشورای سال گذشته آن فضاحت را بار آوردند) اظهار همراهی یا حتی سكوت كند، ملت با درك حقایق، ادعای این فرد را در دنباله روی از امام نمی پذیرد... امام بارها می گفت قضاوت در مورد اشخاص باید با محوریت حال فعلی آنها صورت گیرد و این مسئله ، شاخص مهمی در درك و پیروی از خط امام است.

رهبر انقلاب در بیاناتی دیگر فرمودند: امروز شعارهای انقلاب اسلامی زنده است و سخنان و اندیشه‌های امام خمینی (ره) سكه رایج است، به گونه‌ای كه حتی كسانی كه قبلاً به مخالفت با امام تظاهر می‌كردند و صراحتاً از دفن انقلاب می‌گفتند، امروز برای جلب نظر مردم، سخنان امام را تكرار می‌كنند و دم از انقلاب می‌زنند... مردم در این انتخابات(ریاست جمهوری دهم) به شعارها و صحبتهایی كه رنگ و بوی غیردینی و غیراسلامی داشت، دل نبستند و به شعارها و برنامه‌هایی رأی دادند كه رنگ و بوی اسلامی و عدالت اجتماعی و ضدتجمل‌گرایی داشت... ملاك، پایبندی بر صراط حق، اسلام، مبانی انقلاب، اهداف امام خمینی(ره)، و مقابله با مستكبران است.(در دیدار اعضای مجلس خبرگان)

پاسخ به اوباما

وقتی باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در فروردین ماه امسال، جمهوری اسلامی ایران را تلویحا تهدید به حمله اتمی کرد، با واکنش قاطع و کوبنده ولی امر مسلمین روبرو شد. حضرت آیت الله خامنه ای 22 فروردین ماه در دیدار فرماندهان عالیرتبه نظامی و انتظامی با تأكید بر اینكه در چنین دنیای مبتنی بر فریب، دروغ، ظلم و زور نقابدار، برخی قدرتها به دلیل غرور و اعتماد به پایه های پوشالی قدرت، اختیار خود را از دست می دهند افزودند: نمونه این موضوع، سخنان اخیر رئیس جمهور امریكا است كه ملت ایران را تلویحاً تهدید به استفاده از سلاح اتمی كرد. این سخن بسیار عجیب است و دنیا نباید از آن بگذرد زیرا در قرن بیست و یكم كه قرن ادعاهای حمایت از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم است، رئیس یك كشور تهدید به حمله اتمی می كند. معنای اینگونه سخنان این است كه دولت امریكا، دولتی شریر و غیرقابل اعتماد است. امریكایی‌ها در سال‌های اخیر تلاش زیادی كردند تا بگویند جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته ای غیرقابل اعتماد است در حالی‌كه اكنون مشخص است، غیرقابل اعتماد، آن دولتهایی هستند كه بمب اتمی دارند و با بی حیایی دیگران را تهدید به بمب اتم می كنند بنابراین سخنان رئیس جمهور امریكا، رسوا كننده است.

ملت ایران در مقابل گُنده گویی ها تسلیم نخواهد شد

ایشان همچنین اول اردیبهشت در دیدار پرستاران سراسر کشور خاطرنشان كردند: تهدید تلویحی اتمی، در ملت ایران تأثیری نخواهد داشت اما این تهدید، مایه ننگی در تاریخ سیاسی امریكا و نقطه سیاهی در كارنامه دولت امریكا خواهد بود. با این تهدید، پشت صحنه نمایش صلح دوستی و بشر دوستی، و پایبندی به معاهدات اتمی، و دراز كردن دست دوستی به سوی ملت ایران، كاملاً مشخص شد. تهدید اتمی ملت ایران، در واقع تبدیل ادبیات روباه منش دولت امریكا به ادبیات گرگ منش است. ما بارها گفته ایم كه به دنبال استفاده از سلاحهای كشتار جمعی نیستم اما ملت ایران هم در مقابل اینگونه تهدیدها و گُنده گویی ها تسلیم نخواهد شد و تهدید كنندگان را به زانو درخواهد آورد. مجامع بین المللی نباید به سادگی از تهدید اتمی رئیس جمهور امریكا بر ضد ملت ایران بگذرند، رئیس جمهور امریكا به چه حقی ملت ایران را تهدید هسته ای می كند؟ این تهدید، تهدید صلح و امنیت جهانی و بشریت است و نباید كسی در دنیا به خود جرأت دهد كه چنین تهدیدی را، حتی بر زبان جاری كند. ملت ایران به هیچ وجه اجازه نخواهد داد، امریكایی‌ها با چنین تهدیدها و یا ابزارهایی، بار دیگر سلطه جهنمی خود را بر ایران تجدید كنند.

پاسخ معنادار و کوبنده دیگر رهبر انقلاب اسلامی به آمریکا و غرب اما در مردادماه امسال رخ داد، آنجا که معظم له در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام هشدار دادند: امریكایی ها بدانند كه نمی توانند ایران را همچون دیگران تحت فشار قرار دهند چرا كه جمهوری اسلامی زیر بار هیچ فشاری نخواهد رفت و به سبك خود به هر فشاری پاسخ خواهد داد... بعید است آنها این حماقت(اشاره به تهدید نظامی آمریکا علیه ایران) را انجام دهند اما همه بدانند اگر این تهدید عملی شود میدان مقابله ملت ایران فقط منطقه ما نخواهد بود بلكه این مقابله، میدان گسترده تری خواهد داشت.

بشارت فردای نیک امت اسلامی

شاید کمتر کسی گمان می کرد که پایان سال 89 مصادف با تحولات شگرف و سریع در جهان اسلام از جمله در مصر و تونس باشد. در این میان اما ولی امر مسلمین بارها از جمله در پیام خود به کنگره عظیم حج 89 نوید آن را داده بودند: گسترش موج بیداری اسلامی در دنیای امروز حقیقتی است که فردای نیکی را به امت اسلامی نوید می دهد. از سه دهه پیش که با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام جمهوری اسلامی، این خیزش پرقدرت آغاز شد، امت بزرگ ما بی وقفه پیش رفته، موانعی را از سر راه برداشته و سنگرهایی را فتح کرده است... امروز جبهه ی ضد اسلام که دو قرن بر ملتها و دولتهای اسلامی، تحکمی ظالمانه میکرد و منابع آنان را به یغما میبرد، شاهد زوال نفوذ خود و ایستادگی دلیرانه ی ملتهای مسلمان در برابر خود است.

ایشان تیرماه امسال نیز در دیدار مسئولان نظام با اشاره به تغییر شرایط دنیا و بیداری اسلامی روزافزون در دنیای اسلام، افزودند: یکی از دلایل آغاز زوال قدرتهای استکباری، بیداری اسلامی مسلمانان است که موجب شده این قدرتها، توانایی گذشته را نداشته باشند و شرایط کنونی امریکا در مقایسه با گذشته، مؤید این مطلب است... هرچه بر میزان دشمنی ها افزوده شود، عقبه های مردمی در دنیای اسلام بیشتر خود را بازخواهند یافت و ملتها و دولتهای اسلامی نیز باید بیش از پیش اعتماد به نفس داشته باشند و از قدرتهای مستکبر نهراسند زیرا نیروی آنها جعلی و غیرواقعی و رو به زوال است.

تحولات تونس و مصر، زلزله ای واقعی

حضرت آیت الله خامنه ای در خطبه های تاریخی 15 بهمن 89 که با حضور میلیونی مردم تهران در دانشگاه تهران و خیابان های اطراف آن برگزار شد طی سخنان مهمی با تحلیل اوضاع منطقه و جهان اسلام، حوادث شمال آفريقا بويژه تحولات  تونس و مصر را بسيار مهم و زلزله ای واقعی خواندند و افزودند: اگر ملت مصر به كمك خداوند متعال بتواند حركت خود را به پيش ببرد، برای آمريكا و رژيم صهيونيستی شكست غير قابل جبرانی در منطقه، رقم خواهد خورد... مردم مصر حركتهای خود را از نمازهای جمعه و مساجد شروع می كنند و شعارهای دينی به ويژه شعار الله اكبر سر می دهند و قويترين جريان مبارز در مصر نيز، جريان اسلامی است... اين قضايا درس عبرتی است برای كسانی كه دلشان برای دوستی با آمريكا می تپد... مردم مصر بايد مراقب نيرنگ ها و خدعه های دشمنان برای ايجاد تفرقه باشند، و با تكيه بر جوانان غيور خود و توكل بر خداوند - ثابت قدم و استوار به قيام خود ادامه دهند.

ایشان 19 بهمن ماه نیز در دیدار کارکنان نیروی هوایی ارتش تأكيد كردند: امروز روزي است كه ملتها در خاورميانه و دنياي اسلام بيدار شده اند و زمان پايان دوران سلطه قدرتمندان و افول تدريجي قدرتها فرا رسيده است.

بيداري اسلامي، الهام گرفته از انقلاب اسلامي ايران

همچنين حضرت آيت الله خامنه اي دوازدهم اسفندماه در ديدار كاركنان وزارت اطلاعات، بيداري اسلامي روز افزون كنوني در منطقه را حادثه اي فوق العاده عظيم خواندند و افزودند: تحولات كنوني در منطقه قطعاً در آينده جهان تأثيرگذار خواهد بود، بنابراين بايد اين تحولات را فعالانه رصد و ابعاد مختلف آن را بررسي دقيق كرد. ايشان بيداري اسلامي كنوني در منطقه را الهام گرفته از انقلاب اسلامي ايران و نتيجه ايستادگي ملت ايران دانستند و تأكيد كردند: جبهه استكبار و در رأس آن آمريكا به خوبي مي دانند كه الگوي اين حركت هاي مردمي، انقلاب اسلامي ايران است بنابراين تلاش دارند تا اين الگو را تجربه اي ناموفق و شكست خورده جلوه دهند در حاليكه در مقابل عظمت جمعيت ميليوني مردم در 22 بهمن درمانده ‌اند.

حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار اعضاي مجلس خبرگان (19 اسفند) نيز حضور و استقامت ملتها در ميدان مبارزه و خطر را، ضامن پيروزي آنها برشمردند و خاطرنشان كردند: هنگامي كه مردم، همانند آنچه 32 سال قبل در ايران اتفاق افتاد با جسم و تن خود در ميدان حضور يابند دست قدرت الهي، اراده و عزم آنان را استحكام مي بخشد و پيروزي آنان را قطعي مي سازد. رهبر انقلاب افزودند: در پرتو حمايت پروردگار از اراده ملتها نه تنها "حكام وابسته، فاسد و مستبد" بلكه آمريكا و ديگر قدرتهاي جهان با همه خوي كشتار و بي رحمي، در نهايت مغلوب ملتها مي شوند و وعده هاي الهي محقق مي گردد همانگونه كه در حوادث جاري نيز اين حقيقت شوق آفرين را تجربه مي كنيم. حضرت آيت الله خامنه اي " شعار اسلام" را دومين شاخص قيام ملتها در منطقه خواندند و افزودند: البته انگيزه هاي ليبرالي، قومي و ديگر انگيزه ها نيز ممكن است وجود داشته باشد اما متن و بدنه ملتهاي منطقه، مسلمان است و به همين علت شعارهاي اسلامي در تحولات جاري، نمايان و محسوس است. حضرت آيت الله خامنه اي، الگوسازي انقلاب اسلامي را يكي از عوامل مؤثر در تحولات بسيار مهم منطقه دانستند و خاطر نشان كردند: "پيروزي انقلاب اسلامي، تشكيل جمهوري اسلامي، "ماندگاري، استحكام و پيشرفتهاي چشم گير و روزافزون نظام اسلامي در زمينه هاي مختلف"، به عنوان يك الگوي هويت بخش و عزت آفرين در مقابل چشمان ملتهاي مسلمان منطقه قرار دارد و آنها را تحت تأثير قرار داده است. ايشان، تمركز سياستها و تبليغات دشمنان اسلام و ايران را براي "جلوگيري از الگو شدن جمهوري اسلامي" ، نشانه همين واقعيت خواندند و خاطر نشان كردند: زورگويان جهاني، با روشهاي مختلف از جمله بزرگ نمايي ضعفها و دروغ پردازيهاي مستقيم و غير مستقيم، تلاش مي كنند الگوي جمهوري اسلامي را در چشم ملتها تضعيف و تخريب كنند.

***

هر چند سال 89 سخت تر از سال 88 برای ایران و ایرانیان نبود اما گذر از تحریم ها و تهدیدها و دستیابی به قله های رفیع پیشرفت و آبادانی با همت و تدبیر رهبری فرزانه و دانشمند انقلاب اسلامی میسر شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۵ اسفند۱۳۸۹ساعت 19:52  توسط ابراهیم رضائی  |